Provincie steunt nucleair onderwijs met bijna € 350.000

15 oktober 2026
|
Nieuws
Studenten in een nucleair lab

De stelt de energie- en industriesector in Zeeland voor grote uitdagingen. Bedrijven willen minderen met fossiele brandstoffen en meer werken met circulaire grondstoffen. Kernenergie is voor Nederland op dit moment één van de middelen op weg naar klimaatneutraal. Daarbij is Zeeland een mogelijke locatie voor twee nieuw kerncentrales. Ook zijn er initiatieven voor de bouw van small modular reactors (SMR’s). De behoefte aan goed geschoold personeel neemt dus toe. Het project NUCLEUS (Nucleaire Educatie met de inzet van Simulatoren in Zeeland) voorziet in die behoefte.

De Provincie Zeeland verleent daarom maximaal € 348.622 aan HZ University of Applied Sciences voor het project NUCLEUS. Dit project versterkt het onderwijs en onderzoek rond kernenergie in Zeeland. Studenten en werkenden kunnen daarmee kennis en vaardigheden opdoen voor werk in de nucleaire sector.

HZ werkt binnen het driejarige project samen met Scalda, EPZ, COVRA en Nuclear Academy, waarin NRG Pallas en TU Delft samenwerken. De partners verbinden onderwijs, onderzoek en de praktijk van nucleaire bedrijven.

Leren met simulatoren

Een belangrijk onderdeel van NUCLEUS is de ontwikkeling van simulatoren en serious games (toegepaste spellen). Daarmee kunnen deelnemers oefenen met nagebootste praktijksituaties. Ze leren bijvoorbeeld over de werking en veiligheid van kerninstallaties, de bouw en het beheer van afval. De nieuwe leermiddelen vormen een aanvulling op de bestaande simulatoren van EPZ.

Daarnaast krijgt kennis over kernenergie een plek in bestaande mbo- en hbo-opleidingen. Er komen nieuwe lesmodules en mogelijkheden voor bijscholing van docenten en werkenden. Het project richt zich op het jaarlijks trainen van ongeveer 100 studenten en 25 professionals.

Onderwijs laten aansluiten op werkveld

Met NUCLEUS willen de partners zorgen dat opleidingen beter aansluiten op de kennis en vaardigheden die bedrijven in de nucleaire sector nodig hebben. Zo krijgen jongeren mogelijkheden om zich in Zeeland op te leiden en kunnen werkenden zich verder ontwikkelen in de nucleaire sector. De partners stellen ook een gezamenlijke agenda op voor de toekomstige behoefte aan personeel en nucleaire kennis in Zeeland.

Europese en provinciale bijdrage

Het project heeft een totale begroting van ruim € 8,3 miljoen. Vanuit het Just Transition Fund (JTF) van de Europese Unie is ruim € 4,1 miljoen subsidie toegekend. De provinciale subsidie vormt een aanvulling op deze Europese bijdrage.