Deltaweg; Veelgestelde vragen
Op deze pagina vindt u de veelgestelde vragen over de Deltaweg.
Aanleiding
Waarom wordt de Deltaweg aangepakt?
Bekijk dit antwoord
Sluit dit antwoord
Eén van de drukste wegen van Zeeland is de Deltaweg (N256), met name het deel tussen Goes en Noord-Beveland. Deze belangrijke verkeersader voor personen- en goederenvervoer is in het zomerseizoen nog eens extra druk door het toeristenverkeer. Er ontstaan vaak files en er gebeuren regelmatig ongelukken. We willen de Deltaweg veiliger maken. Ook nemen we maatregelen om de doorstroming te verbeteren. Zo kan verkeer beter doorrijden en ontstaan er minder files.
Waar wordt de weg aangepakt?
Bekijk dit antwoord
Sluit dit antwoord
Er wordt gewerkt aan de Deltaweg vanaf het spoorviaduct Goes (A256) tot aan kruising met de N255 Oost-Westweg in Noord-Beveland. In totaal is het te verbeteren stuk weg ongeveer 8 km lang. De kruisingen bij Goes en Langeweg worden aangepakt en op de Zandkreeksluis worden maatregelen genomen om de doorstroming te bevorderen. De tussenliggende delen krijgen gescheiden rijstroken om de verkeersveiligheid te verbeteren.
Wordt het probleem groter als we niets doen?
Bekijk dit antwoord
Sluit dit antwoord
Ja. Het verkeer blijft groeien. Door meer inwoners, meer toeristen en de tolvrije Westerscheldetunnel wordt het nog drukker. Zonder aanpassingen neemt de kans op ongelukken en files toe.
Waarom wordt alleen het deel tussen Goes en Noord-Beveland aangepakt?
Bekijk dit antwoord
Sluit dit antwoord
Dat deel van de weg in het drukst en daar gebeuren de meeste ongelukken. Daarnaast is het noordelijke gedeelte van de Deltaweg afhankelijk van de Midden-Zeelandroute en keuze voor eventuele nieuwe oeververbinding tussen Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland. Provincie Zeeland en het Rijk onderzoeken de opties voor een nieuwe vaste oeververbinding over de Oosterschelde, omdat de huidige Zeelandbrug rond 2035-2040 het einde van zijn levensduur bereikt. Voor de Midden-Zeelandroute is een toekomstbeeld gemaakt. Het toekomstbeeld geeft aan welke functie deze route heeft en welke inrichting daarbij hoort. Lees meer over de Midden-Zeelandroute bij de vraag hieronder.
Is er rekening gehouden met de groei van verkeer en toerisme?
Bekijk dit antwoord
Sluit dit antwoord
Ja. De provincie gebruikt een verkeersmodel waarin groei van inwoners, toeristen en de ruimtelijke ontwikkelingen tot 2040 zijn meegenomen. Zo kan goed worden voorspeld hoe druk het in de toekomst wordt.
Voorlopig ontwerp
Hoe komt de Deltaweg eruit te zien?
Bekijk dit antwoord
Sluit dit antwoord
In het nieuwe ontwerp wordt de Deltaweg ingericht als een toekomstbestendige route met verbeterde veiligheid en doorstroming. De nieuwe weg krijgt twee rijbanen, gescheiden door een middenstrook, en een maximumsnelheid van 80 kilometer per uur. Aan de westzijde, naast de parallelweg, komt een vrijliggend fietspad. Dankzij aangepaste kruisingen en extra ruimte voor calamiteiten- en fietsverkeer wordt de verkeersveiligheid vergroot en kan het verkeer vlot doorstromen. In het ontwerp is rekening gehouden met een mogelijke toekomstige uitbreiding naar dubbele rijstroken. Dit hangt samen met de groei van het verkeer op de Midden-Zeelandroute, die via Goes naar Zuid-Holland loopt.
Welke kruisingen worden aangepakt?
Bekijk dit antwoord
Sluit dit antwoord
De belangrijkste kruisingen worden aangepakt:
Kruising Goes ongelijkvloers
- De Deltaweg gaat via een viaduct over de ’s-Heer Hendrikskinderendijk heen;
- De 's-Heer Hendrikskinderendijk blijft op het huidige niveau;
- De hoofdrijbaan tussen Goes en de Oudedijk krijgt een middenberm
- De huidige fietstunnel aan de zuidzijde van de Deltaweg vervalt. Fietsers maken in de nieuwe situatie gebruik van de noordzijde van de weg en kruisen de op- en afritten via met verkeerslichten geregelde oversteekplaatsen.
Kruising Langeweg ongelijkvloers
- De Langeweg gaat via een viaduct over de Deltaweg heen;
- Bushaltes langs toe- en afritten;
- Carpoolplaats blijft behouden (minstens evenveel capaciteit).
Zandkreeksluis aangepast
- Rijbanen komen verder uit elkaar te liggen;
- Langere extra afslagstroken naar de bypass;
- Aangepaste verkeerssignalering;
- Fietspad en parallelweg worden waar mogelijk van elkaar gescheiden.
Komen er fietstunnels bij het kruispunt in Goes?
Bekijk dit antwoord
Sluit dit antwoord
Dit is een mogelijkheid. Er wordt gekeken of bij het kruispunt Goes fietsonderdoorgangen kunnen komen. Dit is een zogenoemde meekoppelkans. Provinciale Staten besluiten eind 2026 of de koppelkansen onderdeel worden van het definitief ontwerp.
Is een extra aansluiting bij Goese Polder mogelijk?
Bekijk dit antwoord
Sluit dit antwoord
Een extra aansluiting bij Goese Polder op de Deltaweg is niet gewenst. De Deltaweg is een stroomweg, waar verkeer vlot moet kunnen doorrijden met zo min mogelijk aansluitingen. Een nieuwe aansluiting past daar niet bij. Het maakt de weg minder veilig en zorgt voor meer opstoppingen. De Deltaweg ligt op dit punt ook te dicht bij andere kruisingen, waardoor er geen ruimte is om een extra aansluiting veilig te maken. Daarnaast is er geen goede verbinding met de wegen in de wijk.
Geluid
Wat gaan jullie doen aan de geluidsoverlast?
Bekijk dit antwoord
Sluit dit antwoord
Voor het definitief ontwerp onderzoeken we hoeveel geluid de Deltaweg veroorzaakt. We kijken naar het geluid van nu en naar het geluid na de aanpassing van de weg.
We houden ons altijd aan de wettelijke regels voor geluid. Als maatregelen nodig zijn, kijken we eerst naar oplossingen aan de weg zelf. Dat kan bijvoorbeeld stiller asfalt zijn of een snelheidsverlaging op bepaalde stukken. Daarna kijken we naar geluidsschermen of geluidswallen. Als dat nog niet genoeg is, kunnen maatwerkmaatregelen bij woningen nodig zijn.
Hoe wordt de impact van het geluid bepaald en hoe wordt bepaald welke geluidsmaatregelen worden genomen?
Bekijk dit antwoord
Sluit dit antwoord
Voor het definitief ontwerp voeren we een nieuw geluidsonderzoek uit. We berekenen het geluid bij de relevante woningen en andere geluidgevoelige gebouwen langs de Deltaweg. Daarbij kijken we onder andere naar de ligging van de weg, de hoeveelheid verkeer, het aandeel vrachtverkeer, de snelheid en het soort wegdek.
De uitkomsten toetsen we aan de wettelijke regels die voor de Deltaweg gelden. De Provincie werkt daarbij toe naar geluidproductieplafonds voor alle provinciale wegen. Deze plafonds begrenzen hoeveel geluid een weg mag produceren.
Als uit het onderzoek blijkt dat maatregelen nodig zijn, kijken we eerst naar maatregelen aan de bron. Bijvoorbeeld stiller asfalt. Daarna kijken we naar een geluidsscherm of geluidswal. Als dat niet voldoende is, kunnen maatwerkmaatregelen aan de woning worden onderzocht. Bij de keuze kijken we naar het effect van een maatregel, de kosten, de technische mogelijkheden, de verkeersveiligheid en de inpassing in de omgeving.
De wettelijke eisen zijn de basis. Waar dit mogelijk en doelmatig is, kijken we ook of we de geluidssituatie verder kunnen verbeteren of een toename van geluid kunnen beperken.
Wordt het vrachtverkeer ontmoedigd om over de Deltaweg te rijden?
Bekijk dit antwoord
Sluit dit antwoord
Het beleid is om het doorgaande (vracht)verkeer (geen herkomst of bestemming in Zeeland) buiten Zeeland om te laten rijden via het zogenaamde hoefijzer (A4 tot in België). De hoeveelheid vrachtverkeer op de Deltaweg is door de jaren toegenomen. Het is voor vrachtverkeer met een herkomst en/of bestemming in Zeeland een belangrijke route.
Door de Deltaweg in te richten als 2x1baansweg met een maximumsnelheid van 80 km/uur wordt de weg niet aantrekkelijker gemaakt voor (vracht)verkeer. Zeker niet ten opzichte van de andere route via de autosnelwegen.
Planning
Wat gebeurt er de komende tijd?
Bekijk dit antwoord
Sluit dit antwoord
In 2026 werken we het voorlopig ontwerp uit tot een definitief ontwerp. Tijdens deze fase worden drie koppelkansen verder uitgewerkt. Provinciale Staten besluiten eind 2026 of deze koppelkansen onderdeel worden van het definitief ontwerp. Het definitief ontwerp vormt de basis voor vergunningverlening, aanbesteding en uitvoering. Bekijk de pagina proces voor een overzicht van de verschillende stappen en fases.
Wanneer gaat er daadwerkelijk iets gebeuren?
Bekijk dit antwoord
Sluit dit antwoord
De verwachting is dat we in 2029 overgaan naar de uitvoering. Dit is wel afhankelijk van verschillende aspecten, zoals gronden die we moeten kopen, het verkrijgen van vergunningen en verschillende onderzoeken die plaatsvinden. Bekijk de pagina proces voor een overzicht van de verschillende stappen en fases.
Hoe kan ik op de hoogte worden gehouden?
Bekijk dit antwoord
Sluit dit antwoord
Via onze website. Daar vindt u alle informatie over het lopende traject. Ook kunt u via deltaweg@zeeland.nl uw vragen stellen. Daarnaast versturen we om de paar maanden een nieuwsbrief. Meld u aan via het aanmeldformulier.
Relatie Deltaweg en Midden-Zeelandroute
Is er een relatie tussen de Deltaweg en de Midden-Zeelandroute?
Bekijk dit antwoord
Sluit dit antwoord
Ja. De Deltaweg is de weg tussen Goes en Noord‑Beveland. Deze weg is onderdeel van de Midden‑Zeelandroute. Die route loopt van Zelzate tot aan de A29 bij Hellegatsplein. De Midden‑Zeelandroute is een lang traject, daarom beginnen we eerst met de aanpak van de Deltaweg. Dit deel is namelijk het drukste en meest onveilige stuk van de hele route.
Voor de Midden‑Zeelandroute is een toekomstbeeld gemaakt. Dit gebeurt samen met het Rijk en veel regionale partners. In dit toekomstbeeld staat welke functie de route heeft en hoe de weg moet worden ingericht. Deze afspraken zijn ook belangrijk voor de reconstructie of vervanging van de Zeelandbrug. Lees het interview met gedeputeerde Harry van der Maas over de relatie tussen de Deltaweg en Midden-Zeelandroute.
Snelheid
Wat gebeurt er met handhaving en controle van snelheid op de Deltaweg?
Bekijk dit antwoord
Sluit dit antwoord
Handhaving is een taak die bij het Openbaar Ministerie en de politie ligt. De wegbeheerder (Provincie Zeeland in dit geval) moet ervoor zorgen dat de weg goed ingericht is. Wanneer er klachten zijn over snelheid wordt dit besproken met de politie en kunnen zij overgaan tot controle/handhaving. Daarnaast voert de politie ook op eigen initiatief controles uit op wegen waar dat nodig is.
Mijn vraag staat er niet bij
Staat uw vraag er niet bij of geeft een antwoord onvoldoende duidelijkheid? Neem dan contact met ons op.