[Geosites Geopark Schelde Delta] Het Verdronken Land van Saeftinghe

Zeeland is onderdeel van het grensoverschrijdende UNESCO Geopark Schelde Delta. In deze serie vertellen we het verhaal van plekken die laten zien hoe het landschap in miljoenen jaren is gevormd door klimaatverandering, zeespiegelstijging, getijden en rivieren – en later ook door de mens. Deze keer: het Verdronken Land van Saeftinghe.

Geul in Seaftinghe

Lineke Keizer werkt bij Het Zeeuwse Landschap en is coördinator in dit unieke natuurgebied.  Met veel kennis en enthousiasme vertelt ze erover. “Het Verdronken Land van Saeftinghe, in het oosten van Zeeuws-Vlaanderen, is het grootste brakwaterschor van West-Europa met een open verbinding naar de Noordzee. Hier heeft het water vrij spel. Je vindt er slikken, schorren, geulen en kreken die voortdurend veranderen onder invloed van het getij.

De mens heeft het water hier bewust de ruimte gegeven. Dat vinden we van oudsher best spannend, want we proberen ons al eeuwen tegen het water te beschermen. Stormvloeden en overstromingen zorgden ervoor dat polders onder water kwamen en dorpen verdwenen. In oorlogstijd werden dijken doorgestoken om de vijand tegen te houden. Inmiddels weten we steeds beter hoe we het water voor ons kunnen laten werken.

Saeftinghe is van grote betekenis voor vogels. Het gebied biedt voedsel en rust tijdens de vogeltrek en is bijvoorbeeld een belangrijke slaapplaats voor ganzen in de zomer.

schor
Opbouw van schor: plantjes houden aanspoelend materiaal vast, waardoor het schor zich steeds verder opbouwt
Afbrokkelende geul in Saeftinghe
Een geul die aan het afbrokkelen is met de verschillende lagen van afzetting

Via het Plankierpad en het Ruige Laarzenpad kun je het gebied zelf ontdekken. Wie dieper Saeftinghe in wil, kan met een gids op pad. Dan zie je hoe bij iedere vloed slib en zand worden aangevoerd. Zo kan het gebied zich op natuurlijke wijze ophogen en meegroeien met de zeespiegelstijging. Je ziet en ervaart de hoogteverschillen heel goed in het gebied. Sommige geulen zijn wel drie tot vier meter diep. Dan is het flink klauteren en ervaar je hoe krachtig de natuur hier is. Dat maakt een bezoek aan Saeftinghe zo indrukwekkend: je ziet er de kracht van het water én hoe mens en natuur zich steeds opnieuw tot elkaar verhouden.”

Op pad met een gids? Of in april 2027 de geheel vernieuwde expositie in het bezoekerscentrum bekijken? Kijk voor meer informatie op www.hetzeeuwselandschap.nl/natuurgebieden/verdronken-land-van-saeftinghe.