[Zeeland subsidieert] Bossubsidie

Nabij ’s-Heerenhoek aan de rand van de Sloeweg ontstaat een nieuw bos met een dijk, natuurlijke vijver, fruitbomen en andere soorten. Het is zo ontworpen dat de cultuurhistorische waarden weer terug zijn, anders gezegd: je kunt ervaren welke planten en bomen er van oudsher groeiden en dat mede dankzij van de Provincie Zeeland.

Jacob Bouwman

"De kinderen van nu kunnen later met hun kinderen genieten van dit bos, daar doe ik het voor!"

Tussen de Elsbes en de hazelaar lopen we door het prille oprukkende bos dat ruim 3300 geplante bomen en struiken telt waarvan 58 fruitbomen. “Als je dit nu vergelijkt met vorig jaar zie je hoe het gegroeid is,” aldus Jacob Bouwman. Hij werkt als ‘senior beleidsmedewerker groen’ aan het landschapsplan Bosgaardshoek van de gemeente Borsele waar het bos onderdeel van uitmaakt.

Wat extra hulp, een laatste aanmoediging of een motivatie om het idee verder uit te werken. Dit horen we vaak als je mensen vraagt wat ontvangen voor hen betekent. In ieder nummer besteedt IN ZEELAND aandacht aan subsidiemogelijkheden. Deze keer: bos en houtige landschapselementen buiten het Natuurnetwerk Zeeland.

Bossubsidie

Voor de aanleg van het bos is gebruik gemaakt van de zogeheten provinciale subsidieregeling: ‘bos en houtige landschapselementen buiten het Natuurnetwerk Zeeland’. Van de regeling kunnen grondeigenaren nog tot september 2025 gebruik maken. Als Provincie werken we, met de Zeeuwse Bosvisie, hard om meer bomen en bos in Zeeland aan te planten buiten de bebouwde kom.

En daar is Bouwman volop mee bezig. Samen met collega’s houdt hij de komende drie jaar nog vinger aan de pols bij dit opgroeiende bos. “Absoluut, tot dan blijven we snoeien en zorgen we dat het bos klaar is om daarna zichzelf te redden.”

Toekomstige generaties

De filosoof en politicus Confucius zei het ooit zo mooi. “Het beste moment om een boom te planten was 10 jaar geleden. Het op één na beste moment is nu.” Die uitspraak ligt Jacob Bouwman na aan het hart. “Zeker, want het levert zo ontzettend veel op. De kinderen van nu kunnen over tien tot twintig jaar als ze groot zijn genieten van dit volgroeide bos. Voor die toekomstige generaties, daar doe ik het voor.”

Om die toekomstige generatie een blijvend bos te kunnen garanderen is er bij het aanplanten ook rekening gehouden met de klimaatverandering. Zo is bijvoorbeeld de Elsbes bewust gebruikt omdat de boom goed tegen zowel lange droge als natte perioden kan. Kortom een bos voor jong en oud. “Als je hier staat tussen alles wat nu groeit dan zie je het bos ontstaan en daar word ik heel enthousiast van,” glundert Jacob Bouwman. “Neem je kinderen hier mee naartoe, laat ze de natuur ervaren en voor grondeigenaren: doe mee met de want het is goed als er bomen bij komen.”